Vaikutėnų parko sutvarkymo koncepcija

Utenos rajono savivaldybės administracija 2014 m. paskelbė Vaikutėnų parko įrengimo projektų konkursą, kurio tikslas - suplanuoti parko teritorijoje erdves želdiniams, paplūdimio tinklinio aikštelei, lauko estradai, automobilių stovėjimo aikštelei, pėsčiųjų takams ir kt. 

Mes pateikėme savo projektą, kurio tikslas šioje teritorijoje sudaryti maksimaliai palankias sąlygas sociokultūrinei veiklai, kuriant patrauklias, funkcionalias, saugias erdves renginiams, žaidimams, poilsiui, sportui bei gerinti sąlygas pėsčiųjų ir dviratininkų eismui. Taip Vaikutėnų parkas galėtų tapti svarbia bendruomeniškų santykių vystymosi vieta.

Vaikutėnų išskirtinumas

Vaikutėnų gyvenvietė yra Utenos rajone, išsidėsčiusi Aukštaičių aukštumos šiaurytinėje dalyje tarp dviejų piliakalnių: Vaikutėnų ir Jaurelio.

Vienas iš garsių Vaikutėnuose gyvenančių žmonių - tautodailininkė audėja Stefanija Gasiūnaitė.

Juosta (audimas) - seniausias (kartu su dainomis) liaudies meno pasireiškimas. Juostos atskiruose regionuose skyrėsi raštais, spalvomis, kompozicija. Spalvinė kompozicija iš dviejų spalvų siūlų būdinga tik Aukštaitiškoms, o kartu ir Vaikutėnų gyvenvietės, juostoms. Dažniausiai juoda spalva derinama su raudona.

Gyvenvietės unikalus išsidėstymas tarp dviejų piliakalnių bei audimo meno tradicijų puoselėjimas gali tapti pagrindu Vaikutėnų gyvenvietės išskirtinumui.

Austa juosta simbolizuoja gyvenvietę. Juosta prasideda ir baigiasi kutais, kurie kaip ir piliakalniai, išsidėstę gyvenvietės viršuje ir apačioje - šiaurėje ir pietuose. Todėl juostą siūloma pasirinkti kaip Vaikutėnų gyvenvietės simbolį.

Vaikutėnų gyvenvietės išskirtinumas atsispindi parko mažosios architektūros dizaine, pvz. didžioji scena yra supaprastintos šaudyklės formos. Scenai foną sudaro karpoma gyvatvorė, kuri pasižymi rombo formos ,,iškirptėmis". Gyvatvorės auginimas ir formavimas simbolizuoja juostos su rombo raštu audimą.

Paplūdimys

Esama paplūdimio vieta yra pietiniame tvenkinio krante, kuris yra sąlyginai status. Dėl to pietų saulės šiluma menkai absorbuojama ir paplūdimio smėlis mažiau įšyla. Be to, per arti yra gatvė. Esamo ploto tarp paplūdimio ir gatvės užtektų apsauginei želdinių juostai, tačiau želdiniai mestų šešėlį ir dar labiau sumažintų taip pageidaujamą šilumą paplūdimy.

Todėl paplūdimį siūlome įrengti šiauriniame tvenkinio krante, kuris yra nuožulnus, pakankamai erdvus, puikiai absorbuoja saulės šilumą, yra apsuptas vandens iš pietų, rytų ir vakarų. Krantą siūlome išvalyti ir papildyti smėliu.

Veiklų ir potyrių įvairovės sukūrimui siūlome papildomai įrengti plačią medinę terasą su lieptu, kurie kartu „apglėbdami“ smėlio plotą neleidžia smėliui išsinešioti, pagerina sąlygas palaikyti puikią smėlio kokybę. Dalis terasos yra įrengiama virš vandens. Taip padidinamas ne tik terasos plotas, bet ir sukuriamas skirtingas mikroklimatas besimėgaujantiems saulės voniomis – jei vėsiau, galima įsitaisyti krante, užuovėjoje, jei karšta – arčiau vandens, įmerkti kojas į vandenį.

Siekiant patogesnio patekimo į paplūdimį (bei sporto zoną), siūlome ties šia vieta įrengti tiltą. Ypač tai aktualu Tvenkinio gatvės gyventojams, kurie norėdami patekti į šias zonas, turėtų eiti aplink tvenkinį. Tiltas kranto ruože pereina į valčių prieplauką. Lieptas-terasa-tiltas-prieplauka sudaro vientisą daugiafunkcinę struktūrą.

Šalia terasos ir paplūdimio siūlome įrengti ne tik persirengimo kabiną, bet ir geriamo vandens hidrantą. Kartu tai gali būti skulptūra – meno kūrinys, kuris kontrastuodamas su želdiniais fone, papuoštų aplinką ir suteiktų erdvei ypatingą charakterį.

Priekrantė

Siekiant sumažinti atskirtį tarp vandens ir žmogaus bei pagerinti sąlygas jaukių erdvių sukūrimui, siūlome rytinės tvenkinio dalies krante performuoti reljefą, suformuojant iškyšulį ir susiaurinant stačių šlaitų ruožą. Tokiu būdu pakrantė tampa nuožulni ir erdvi. Joje įrengiamas takas su suolais, nuožulnus vejos plotas, prieinantis prie pat vandens. Prisėdus ant vejos ar suolo, galima stebėti poezijos ar muzikos pasirodymą, surengtą kitame krante ant paplūdymio terasos. Įrengus profesionalią garso ir apšvietimo sistemą, tai taptų nepakartojama vieta kameriniams renginiams. Vejos plotas taip pat tinkamas eksponuoti skulptūrą - meno kūrinį.

Suformuotas status šlaitas apželdinamas krūmais, pasižyminčiais eroziją stabdančia šaknų sistema. Karpomi krūmai, taps kompaktiški, įgaus vientisą struktūrą ir kartu su šalia gatvės pasodintais medžiais tarnaus kaip dekoratyvi žalioji uždanga, absorbuojanti gatvės dulkes ir triukšmą. Kartu želdiniai besiilsintiems teiks pavėsį.

Vaikų žaidimų aikštelė

Vieta vaikų žaidimams parinkta parko šiaurėje, esančioje nedidelėje lygumoje. Kaip ir priekrantės zonoje, čia esantis šlaitas apželdinamas krūmais, prie gatvės sodinami medžiai. Greta aikštelės esančiame pažemėjime, į kurį suteka lietaus vanduo iš gatvės, įrengiamas lietaus sodas, džiuginantis vaikus gėlių žiedais ir drugelių gausa.

Apžvalgos aikštelė

Tvenkinio vakaruose nuo kalvos atsiveria gražus vaizdas į tvenkinį. Čia įrengta apžvalgos aikštelė tampa stotele ne tik poilsio dienomis, bet ir kiekvieną dieną, nes yra kelyje namai-autobusų stotelė. Kartu tai pagrindinių takų susikirtimo taškas. Aikštelės centre įrengta akmens plokštė su iškaltu parko pavadinimu ir data primena kelintais metais įkurtas Vaikutėnų parkas.

Renginių zona

Parko vakaruose esančioje erdvioje lygumoje siūlome įrengti renginių zoną su scena bei suolais. Siekiant šią erdvę atriboti nuo gatvių bei parko pietvakariuose įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės, teritorija želdinama plačia želdinių juosta. Šalia įrengiama žydinti pieva, per kurią vingiuojantis vejos takas teikia pasivaikščiojimui malonių potyrių.

Iškilų aikštelė

Ažuolų giraitės vakaruose, šlaite ir jo papėdėje įrengiama iškylų aikštelė su ugniakuru, suolais-kaladėmis, pavėsine. Tai vieta, kur ypač malonu leisti vakarus, kai vakarų saulė žiba vandenyje bei spindi dekoratyviems vandens augalams „į nugarą“, sukurdama nuostabius peizažus.

Ši vieta ypač mėgiama žvejų. Ant įrengto betoninio liepto patogu laukti laimikio, šalia įrengta prieplauka valtims.

Sporto zona

Parko rytinė dalis skirta aktyvaus sporto mėgėjams. Šalia jau įrengtos krepšinio aikštelės įrengiama paplūdymio tinklinio aikštelė, netoliese riedutininkų, riedlentininkų, BMX dviratininkų aikštelė bei lauko treniruoklių zona. Žiūrovams įrengiami dviejų pakopų suolai. Tarp tinklinio ir krepšinio aikštelių įrengiama poilsio zona su suolais – gultais ir pavėsį teikiančiais nedideliais medžiais.

Automobilių stovėjimo aikštelė

Siūlome įrengti dvi nedideles automobilių stovėjimo aikšteles: vieną netoli renginių zonos, antrą – kitoje parko pusėje, šalia sporto zonos. Iš viso planuojama 15 automobilių stovėjimo vietų. Esant poreikiui, galima didinti vakarinę automobilių stovėjimo aikštelę. Biotualetai ir šiukšlių konteineriai statomi lengvai aptarnavimo mašinoms privažiuojamose vietose - šalia automobilių stovėjimo aikštelių.

Takų sistema ir dangos

Pagrindinį pėsčiųjų taką rekomenduojame pavadinti ,,Kasdieninis", nes juo, priešingai nei visais kitais parko takais, vaikštoma kasdien. Jis prasideda atsišakodamas nuo jau įrengto tako ties pėsčiųjų perėja. Eidamas greta renginių zonos, tvenkinio pakrante, pušynu pasiekia apžvalgos aikštelę, kur išsišakoja į du takus. Pirmuoju pasuka Tvenkinio gatvės gyventojai, antruoju – sodų gatvės gyventojai. Pastarieji eidami nuo apžvalgos aikštelės, pereina tiltą, eina pakrante ir patekę į Tvenkinio gatvę toliau eina link Sodų gatvės. Šį taką siūlome įrengti 240 cm pločio, padengti asfaltu.

,,Kasdieninis“ takas taip pat  tinkamas dviratininkams ir riedutininkams. Siekiant suformuoti žiedinę takų sistemą riedutininkams, siūlome taip pat asfaltuotą taką įrengti rytinėje parko dalyje, kur pagrindinė stotele taptų speciali įgilinta aikštelė riedutininkams, riedlentininkams ir BMX dviratininkams.

Visus kitus parko takus siūlome įrengti trombuoto žvyro dangos, 120 cm pločio.

Apšvietimas

Siūlome įrengti funkcinį apšvietimą pagrindiams takams, scenai bei sporto aikštelėms apšviesti. Dekoratyvinį apšvietimą rekomenduojame įrengti tiltui-terasai, keliems medžiams beržyne bei skulptūroms-meno kūriniams apšviesti.

Želdiniai

Parkas iš visų pusių yra ribojamas gatvių, todėl apsauginė želdinių funkcija yra pagrindinė. Parko pietuose ir rytuose apsauginius želdinius sudaro monokultūromis sodinami krūmai bei alėjiniai medžiai. Parko šiaurėje ir vakaruose formuojamas mišrus miškas, kurį sudaro 30 proc. spygliuočiai, 60 proc. lapuočiai bei 10 proc. augalai, kurių pagrindinė funkcija – dekoratyvinė. Daugiausia  jie sudaro netaisyklingas grupes apsauginių želdinių fone, pietų pusėje. Iš viso apsauginiai želdiniai sudaro 13200 m².

Sumedėjusių augalų pomedžiai želdinami pusiau pavėsingų/ pavėsingų vietų augalais, kurie suformuoja dekoratyvų žolinių augalų kilimą. Tokio tipo pievos sudaro 11500 m².

Atvirose plotuose įrengiamos dekoratyvios žydinčios pievos, kurių rūšinę sudėtį sudaro augalai mėgstantys gerai drenuojamas dirvas, pilnai apšviestas vietas. Tokio tipo pievos sudaro 3600 m².

Tvenkinio pakrantės bei lietaus sodai šalia automobilių stovėjimo aikštelių apželdinami žoliniais augalais, kurie mėgsta šlapias ar laikinai užmirkstančias vietas. Tokio tipo pievos sudaro 2500 m².

Veja, priešingai nei žydinčios pievos, reikalauja dažno pjovimo, todėl įrengiama tik ten kur būtina: renginių zonoje, aplink sporto aikšteles, pakelėse, vejos takams.

Lietaus sodai

Tai laikiną užmirkimą pakenčiančių augalų sodai. Pagrindinė jų funkcija – biofiltracinė. Lietaus vanduo nuo gatvių nuplauna teršalus ir patenka į tvenkinio vandenį. Įrengus lietaus sodus, dėka augalų gebėjimo absorbuoti biogenus ir kitus teršalus, vanduo pirmiausia išvalomas ir tik tada patenka į tvenkinį. Tokiu būdu saugoma tvenkinio vandens ir gruntinių vandenų kokybė, rūpinamasi besimaudančiųjų sveikata.

Dar daugiau, šie sodai yra dekoratyvūs, didina bioįvairovę bei mažina potvynio susidarymo galimybę. Siekiant šią galimybę dar labiau sumažinti, parko šiaurėje tvenkinys yra praplečiamas. Jis atliks potvynio vandens rezervuaro funkciją.

Privati teritorija šalia parko

Tam kad būtų galima suprojektuoti šią teritoriją svarbu nuspręsti, kokia yra čia esančio pastato funkcija. Kadangi tokio sprendimo nėra, šios teritorijos nesuprojektavome. Tiesa, parką planavome įsivaizduodami, kad ateityje šiame pastate įsikurs kavinė su kultūros centru ar pan.

Back to Top