Pasaulinė parkų kultūros paroda Kinijoje 2013

Jinzhou uostamiestyje Kinijoje 2013 metais duris atvers Pasaulinė parkų kultūros EXPO, kurioje garantuotas dėmesys bus skiriamas Lietuvai, baltų kultūrai ir kraštovaizdžio architektūrai. Tuo pasirūpino prof. Petras Grecevičius ir jo suburta kūrybinė komanda, laimėjusi Tarptautinės Kraštovaizdžio architektų asociacijos (IFLA ) organizuotą konkursą.

EXPO idėja – suvienyti pasaulio kraštovaizdžio architektų pastangas naujoms parkų idėjoms ir tautų kultūriniam bendravimui plėtoti. Iš viso bus įrengta 20 sodų pagal minėto konkurso nugalėtojų parengtus detalius projektus. Man buvo smalsu, kokį tautinį paveldą pristatė ne tik lietuviai, bet ir kitos šalys ir, žinoma, kaip per kraštovaizdžio architektūrą ir sodo dizainą jis buvo atskleistas.

Lietuvių pateikta parko idėja - pristatyti pasauliui baltų kultūros vertybes. Baltų parkas suprojektuotas rutulio formos. Tai simbolizuoja saulę, kuri baltų kultūroje užėmė ypatingą reikšmę, buvo garbinama, jos simbolis buvo naudojamas mene, pastatų dekore ir pan.

Takų sistema suformuota pagal verpimo ratelio struktūrą – ją sudaro išorinis (apžvalginis) ir vidinis (poilsinis) ratai, besijungiantys spinduliškai išdėstytų takų.

Ratai ir tam tikri objektai bei elementai (vėtrungės, Palangoje esančio Birutės kalno observatorijos modelis, alkavietės, ąžuolai, diemedžiai ir tt.) atspindinti Baltų kalendorinę sistemą ir jų pasaulėžiūrą. Judėjimas ratu nuo vieno objekto prie kito – tai šiuolaikiškai interpretuojamas krašto evoliucijos nuo seniausių iki šių laikų atspindys.

3 baltu_kultura_balai_parkas_kinijoje_grecevicius_apzeldinimas_klaipedoje_klaipda_panevezys_palanga_kaunas_taurage_krastovaizdio_architektura_konkursas_gelynai_klaipedos_universitetas_etnokosmologija

Olandų kompanija Bureau B+B sukūrė sodą, pristatantį tradicinį olandų ir fryzų (germanų gentis dabartinėje Olandijos srityje iki Reino) sportą Fierljeppen, kurio esmė – šokimas per griovį (polderį) su ilga lazda. Kaip tai atrodo galima pažiūrėti čia.

Šį tūkstančio metų senumo sportą pristatantį sodą sudaro pylimo apribotoje teritorijoje esanti kanalų sistema ir informacinis centras. Įdomiausia yra tai, kad šis sodas paverčiamas žaidimų aikštele, kuriame suaugę ir vaikai gali šokinėti per griovius su ilgais stiebais ir taip patirti nuostabius tokio neįprasto vaikščiojimo po sodą potyrius.

Visa šį parko lankytojų kuriamą savotišką performensą galima stebėti iš aukščiau, vaikščiojant ant pylimo įrengtu taku. Į sodą lankytojai patenka pro informacinį centrą, kuriame palikę savo batus, apsiauna guminius botus ir peržiūri filmą, kuris pasakoja, kaip šokinėti per griovį su kartimi. Žalios-impregnuotos trinkelės ir urvą, praleidžiantį šviesą iš viršaus, primenantis informacinis centras nuteikia lankytojus nuotykiams dar prieš patenkant į sodą.

Žydintys gėlių laukai yra nuolat besikeičiantys spalvomis, nes įvairaus drėgnumo dirvožemis suteikia galimybę įveisti daugybę augalų rūšių, žydinčių skirtinu metu. Gėles ir žoles skinti leidžiama – atsisveikindami lankytojai pina vainikus ir meta į vandenį.

olandai dizainas_veja_lauko_darbai_gyvatvore_zydinti_pieva_gelu_pieva_sodo_spalvos_sodo_darbai_isirengti_soda_grazus_sodas_bioivairove_ekologinis_ekologiskas_ekologija

Naujosios Zelandijos kraštovaizdio architektų kompanija Boffa Misell suprojektavo sodą, kurio koncepcija pabrėžia vandens, kaip gyvybės šaltinio, svarbą. Naujoji Zelandija turi patį švariausią vandenį visame pasaulyje. Sodas pristato natūralias ekosistemas ir tvarų vandens valdymą. Jis susideda iš natūralios  Jinzhou miško ekosistemos, juosiančios stilizuotą šlapvietę, kuri kaupia ir filtruoja lietaus vandenį.

Vietiniams Naujosios Zelandijos gyventojams (Maori) Waka (Maori kanoja) yra kelionės ir šeimos istorijos simbolis. Kiniškos valtys turi panašią reikšmę. Waka lentinis takas, simbolizuojantis kultūrinius ryšius tarp Naujosios Zelandijos ir Kinijos, kuria pagrindinę sodo ašį. Kitas takas sukasi 360° kampu ir nuveda žemyn į šlapynę. Išorinėje šio tako pusėje įrengti LED ekranai, kurie reprezentuoja ekosostemų gyvavimo ciklus. 

1 dizainas_veja_lauko_darbai_gyvatvore_zydinti_pieva_gelu_pieva_sodo_spalvos_sodo_darbai_isirengti_soda_grazus_sodas_bioivairove_ekologinis_ekologiskas_ekologija_dKita Naujosios Zelandijos kompanija, Bespoke, pateikė sodo koncepciją, kur akcentuojamas Okeanijos regiono unikalumas. Šį regioną sudaro dešimtys tūkstančių Ramiojo vandenyno salų, 15 valstybių, tarp kurių didžiausios – Australija ir Naujoji Zelandija. Nors tautos be galo skirtingos savo dydžiu, kultūra, istorija, yra jas vienijantis ryšys – sąsaja su pakrantėmis ir vandenynu.

Salas simbolizuoja kontrastingų spalvų elipsiškos formos, sukonstruotos ant polių struktūros – tai pabrėžia salų atskirtį nuo kitų žemynų. Šiai idėjai sustiprinti įrengtos besileidžiančios nuo elipsiškų formų vandens kaskados ir augalija, kuri įrengta salų apatinėje pusėje.

Bangos formos paviljonas įrengtas prie didelio vandens baseino, simbolizuojančio vandenyną. Okanijos žmonėms pakrantė yra įprasta susitikimų vieta. Jie čia susirenka žaisti, norėdami persikelti į kitas salas, tai yra jų pragyvenimo šaltinis.

Suprojektuotame sode medinis takas kerta sodą bei vandens telkinį. Ši stipriai išreikšta sodo ašis simbolizuoja kanoją, kuri buvo svarbiausia pirmųjų okenijos žmonių transport priemonė. 

2 okeanija_m ozaika_apzeldinims_klaipoj_tvarus_dizainas_veja_lauko_darbai_gyvatvore_zydinti_pieva_gelu_pieva_sodo_spalvos_sodo_darbai_isirengti_soda_sodas_bioivairove_ekologinis_ekologiskas_ekologija_sodas

Ispanų kompanija Casanova+Hernandez sukūrė Mozaikos sodą. Tai šiuolaikiškas sodas, glaudžiai besisiejantis su Europos sodų kultūrinėmis tradicijomis, paremtomis mozaikos menu. Kartu tai yra tvaraus sodo pavyzdys, nes jis kuriamas iš perdirbtų ar panaudotų medžiagų, tokių kaip keramikinės duženos.

Apvalus sodas yra padalintas į netaisyklingus, skirtingų spalvų fragmentus, formuojančius tridimencinį, patrauklų kraštovaizdį. Spalvotiems paviršiams sukurti naudojamos tik dvi medžiagos: gėlių monogrupės ir keramikinės plytelės, iš kurių formuojami suolai bei takai.

Kultūra, inovacija, menas ir tvarumas - pagrindiniai šio sodo koncepcijos šaltiniai. Tai inspiravo gilios tradicijos iš praities ir noras pasiūlyti inovatyvius sprendimus tvariai, darniai ateičiai.

m ozaika apzeldinims_klaipoj_tvarus_dizainas_veja_lauko_darbai_gyvatvore_zydinti_pieva_gelu_pieva_sodo_spalvos_sodo_darbai_isirengti_soda_sodas_bioivairove_ekologinis_ekologiskas_ekologija_

 

Back to Top